Jak czyste powietrze wpływa na nasze samopoczucie?

Jakość powietrza ma znaczący wpływ na nasze zdrowie w tym komfort psychiczny i energię życiową. Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem warto nie tylko chronić się przed smogiem, ale też zacząć od podstaw – od czystego powietrza w domu. 

Czyste powietrze a samopoczucie

Nie od dziś wiadomo, że czyste powietrze ma ogromne znaczenie dla zdrowia płuc i układu sercowo-naczyniowego. Jest też ważne dla naszego komfortu psychicznego. Osoby mieszkające lub spędzające dużo czasu na obszarach, gdzie powietrze jest krystalicznie czyste, deklarują lepsze samopoczucie, większe poczucie szczęścia i o wiele niższy poziom stresu. Jest to bezpośrednio związane z dostarczaniem większej ilości czystego tlenu do organizmu. Dzięki niemu mózg wytwarza więcej serotoniny i endorfin, potocznie nazywanych hormonami szczęścia. Ponadto czyste powietrze wpływa na zdrowszy i spokojniejszy sen, a to z kolei przekłada się na skuteczniejszą regenerację organizmu, większą energię w ciągu dnia, sprawniejsze działanie umysłu, efektywność i koncentrację. 

Naukowe dowody

Zanieczyszczenia powietrza wpływają negatywnie nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Potwierdzają to liczne badania. Warto przytoczyć chociażby te prowadzone pod kierunkiem Victorii Sass z Uniwersytetu w Waszyngtonie, które wskazują na to, że poziom dyskomfortu psychicznego wzrasta wraz ze stężeniem pyłów PM 2,5. 

Płuca funkcjonują sprawniej, jeśli oddychamy czystym powietrzem. W drogach oddechowych nie osadzają się szkodliwe substancje, wtedy płuca lepiej dotleniają krew, co sprawia, że lepiej dotlenia i regeneruje się cały organizm, w tym mózg.

Należy zwrócić uwagę, że zanieczyszczenia powietrze to nie tylko te pochodzące z zewnątrz, jak na przykład pyły będące składnikami smogu, które w pewnym stopniu przedostają się do pomieszczeń, ale również wiele innych czynników, m.in. alergeny (kurz i grzyby), związki chemiczne, bakterie i wirusy. 

Dobre samopoczucie zaczyna się w domu

Bez względu na jakość powietrza na zewnątrz, chcemy, aby nasz dom był przestrzenią, w której możemy czuć się bezpiecznie i komfortowo. To w nim spędzamy najwięcej czasu, szczególnie w okresie pandemii, a więc czystość powietrza w domu jest kluczowa dla zdrowia. Oczywiście dużą rolę w kwestii samopoczucia odgrywa też jakość powietrza w miejscu pracy. Na szczęście w dzisiejszych czasach można łatwo zadbać o czyste powietrze w pomieszczeniach za pomocą specjalistycznych urządzeń z certyfikowanymi filtrami, które eliminują z powietrza nie tylko pyły przedostające się z zewnątrz, ale także zanieczyszczenia domowe, w tym te, które sami wytwarzamy podczas smażenia, palenia świec czy sprzątania środkami chemicznymi.

Comments are closed.